szalunki systemowe, deskowania systemowe

Szalunki tradycyjne vs. szalunki systemowe – porównanie

Szalunki to nieodłączny element każdej budowy, na której wykonywane są betonowe elementy konstrukcyjne, takie jak ściany, stropy czy fundamenty. Wybór odpowiedniego systemu szalunkowego ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy, jakości konstrukcji oraz kosztów całego projektu. Firmy budowlane często stają przed dylematem, czy lepiej stawiać na szalunki tradycyjne, które stosowane były w budownictwie na przestrzeni lat, czy też lepiej postawić na nowoczesne rozwiązanie, jakim są szalunki systemowe. W tym artykule postaramy się pomóc przedsiębiorcom w dokonaniu wyboru.

Czym charakteryzują się szalunki tradycyjne?

Szalunki tradycyjne, nazywane również deskowaniem, to najstarszy sposób formowania betonu. Wykonywane są z desek drewnianych, krawędziaków, sklejki lub płyt OSB, które układa się ręcznie w celu utworzenia formy. Montaż i demontaż takiego szalunku odbywa się na miejscu budowy, co wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i czasu.

Deskowanie tradycyjne wyróżnia się prostą formą konstrukcji, co oznacza, że szalunki stropowe wykorzystywane są do wykonywania stropów, a szalunki ścienne do wykonywania ścian oraz słupów. Szalunki tradycyjne to rozwiązanie, które wiąże się przede wszystkim z takimi korzyściami, jak:

  • ciężar deskowania;
  • transport;
  • montaż na placu budowy;
  • ograniczenie kosztów: surowce, z których wykonane są szalunki, wyróżniają się niską ceną;
  • łatwa dostępność materiałów.

Stawiając na ten typ szalunków, firmy budowlane muszą się jednak liczyć z dość trudnym i czasochłonnym montażem, zaprojektowaniem poszczególnych elementów samodzielnie na placu pudowy oraz niską trwałością wykonanych konstrukcji. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku produktów tradycyjnych każdy szalunek wykonywany jest indywidualnie, co może prowadzić do nieścisłości w wymiarach i obniżenia jakości wykonania.

Szalunki systemowe – nowoczesne i wygodne rozwiązanie

Szalunki systemowe to nowoczesne rozwiązanie oparte na modułowych elementach wykonanych z stali oraz tworzyw sztucznych. Są to prefabrykowane formy, które można wielokrotnie wykorzystywać na różnych budowach. Deskowania te przywożone są na plac budowy na konkretne elementy z podziałem na działki robocze łącznie z profesjonalnie przygotowaną dokumentacją, która ułatwia i przyspiesza ustawianie deskowania.

Szalunki te wyróżniają się przede wszystkim zwiększoną trwałością, co wpływa nie tylko na ich żywotność, ale też pozwala na wykonanie bardziej precyzyjnej pracy na placach budowy. Ten typ szalunków umożliwia uzyskanie bardzo dobrej gładzi betonu, dzięki czemu w wielu przypadkach okazuje się, że tynkowanie jest zbędne. Szalunki systemowe charakteryzują się też większą odpornością na obciążenia i zgięcia, co sprzyja większej żywotności całego systemu. Dzięki modułowej konstrukcji prace związane z ustawieniem szalunków przebiegają znacznie szybciej niż w przypadku deskowania tradycyjnego.

Szalunki systemowe to rozwiązanie, które z pewnością zainteresuje firmy budowlane, stawiające na nowoczesne opcje i wygodę. Cechują się większą trwałością oraz jakością poszczególnych elementów, co wpływa na żywotność całego systemu. Co więcej, posiadając na własność część potencjału mamy możliwość wypożyczenia brakujących elementów systemu.

Kiedy wybrać szalunki tradycyjne, a kiedy systemowe?

Szalunki tradycyjne sprawdzą się:

  • na małych inwestycjach, gdzie można wykorzystać część materiału znajdującego się na budowie;
  • w miejscach trudno dostępnych pod względem logistycznym;
  • do elementów żelbetowych o niewielkich gabarytach;
  • do elementów żelbetowych o nieregularnych kształtach.

Natomiast szalunki systemowe sprawdzą się:

  • gdy potrzebujemy wysokiej jakości wykonanych elementów żelbetowych;
  • przy ograniczeniu kosztów budowy;
  • przy ograniczeniu czasu inwestycji;
  • gdy wykonujemy częstą rotację deskowania;
  • gdy zależy nam na trwałości deskowania.