Eksploatacja rusztowań - co warto wiedzieć?

Rusztowania budowlane to specjalistyczne konstrukcje, które zostały stworzone z myślą o bezpiecznej pracy na wysokościach. Z ich pomocą można szybko i sprawnie przeprowadzać remonty, modernizacje czy prace montażowe na zewnątrz budynków, a także wewnątrz. Niezwykle ważne jest jednak przestrzeganie zasad prawidłowej eksploatacji rusztowań. O jakich mowa? Sprawdź!

Na czym polega procedura montażu rusztowania?

Montaż rusztowania budowlanego zgodny ze sztuką to klucz do jego bezpiecznego użytkowania. W grę wchodzi zdrowie pracowników budowlanych, dlatego też polskie prawo reguluje sposób instalacji konstrukcji. Należy pamiętać m.in. o obowiązku stosowania środków ochrony indywidualnej, chroniących przed upadkiem z dużej wysokości. Monter musi posiadać odpowiednie uprawnienia i działać zgodnie z dokumentacją techniczną oraz poleceniami kierownika budowy.

Nie bez znaczenia jest także przygotowanie miejsca do montażu rusztowania. Podłoże musi być stabilne i odpowiednio wyprofilowane. Teren powinien być ogrodzony i prawidłowo oznaczony – najlepiej tablicą informacyjną.

Bardzo istotne jest sprawdzenie stanu technicznego wszystkich elementów rusztowania. Części metalowe nie mogą być pogięte czy też zardzewiałe. Nie może być żadnych uszkodzeń, które grożą utratą stabilności konstrukcji.

Kontrola rusztowania przed rozpoczęciem pracy.

Eksploatacja rusztowania nie może odbywać się bez wcześniejszego sprawdzenia jego stanu technicznego. Należy skontrolować to, czy jest stabilne – właściwie wyważone, zabezpieczone i czy stoi na równym podłożu. Każdy element powinien przejść inspekcję techniczną. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. łączniki, rury czy też platformy. Mocowania nie mogą być luźne – muszą ściśle przylegać do powierzchni.

Kluczowym etapem jest sprawdzenie platform roboczych pod kątem bezpieczeństwa ich użytkowania. Nie może być w nich śladów otworów, pęknięć czy też innych uszkodzeń mechanicznych. Niedopuszczalne są także plamy np. z olejów czy wilgoć. Ponadto wymagane są barierki, poręcze i inne zabezpieczenia do bezpiecznej pracy na wysokościach. Sprawdzana jest także łatwość w poruszaniu się po konstrukcji i brak jakichkolwiek przeszkód.

Przed rozpoczęciem eksploatacji rusztowania należy zapoznać się z warunkami pogodowymi. Zabronione jest korzystanie z niego przy gęstej mgle, opadach deszczu lub śniegu, a nawet po zmroku, jeśli na terenie budowy nie ma odpowiedniego oświetlenia roboczego.

Przegląd techniczny rusztowania - jak często?

Przegląd techniczny rusztowania powinien być przeprowadzany codziennie – przez korzystających z niego pracowników. Polega on na bardzo szczegółowych, zewnętrznych oględzinach konstrukcji. Każdorazowo należy sprawdzić, czy nie posiada ona widocznych uszkodzeń bądź też deformacji. Pracownicy mają obowiązek kontrolowania stanu technicznego pomostów roboczych, jak również przewodów elektrycznych. Te muszą być odpowiednio zabezpieczone i odizolowane, znajdować się z dala od konstrukcji rusztowania.

Prawidłowe użytkowanie rusztowania - najważniejsze zasady.

Jak powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja rusztowania? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po nim. Nie można wykonywać gwałtownych ruchów, które grożą destabilizacją konstrukcji. Równie istotne jest stosowanie się do limitów obciążeń określonych przez producenta.

Kluczem do bezpiecznej pracy na rusztowaniu jest także utrzymanie porządku i korzystanie z odzieży i sprzętu ochronnego. W grę wchodzą nie tylko kaski i uprzęże, ale również buty robocze antypoślizgowe czy rękawice.